Primární filtry — nazývané také předfiltry, hrubé filtry nebo filtry třídy G — jsou prvním stupněm čištění vzduchu v systému HVAC a jejich úkolem je zachytit velké částice od velikosti 5 mikrometrů výše, aby každá další součást přežila dostatečně dlouho, aby si vydělala na své náklady. Obvykle odstraňují 80–95 % hmotnosti polétavého prachu, přičemž přispívají pouze k poklesu počátečního tlaku 25–50 Pa a stojí jen malý zlomek média a filtrů HEPA, které chrání.
Jejich význam spočívá na třech měřitelných výsledcích:
- Prodlužují životnost následného filtru faktorem 2 až 5, čímž přeměňují častou výměnu drahých HEPA prvků na málo časté výměny levných předfiltrů.
- Udržují chladicí a topné spirály čisté. Cívka znečištěná 5 mm vrstvou prachu může ztratit 15–25 % své kapacity přenosu tepla a přinutit systém běžet déle při stejném výkonu.
- Chrání ventilátory, tlumiče, zvlhčovače a vnitřky potrubí, udržují stabilní statický tlak a snižují frekvenci a náklady na čištění potrubí.
Výběr sestává ze šesti proměnných, v pořadí důležitosti: třída účinnosti, rychlost proudění vzduchu a proudění vzduchu, kapacita zadržování prachu, počáteční a konečná tlaková ztráta, konstrukce rámu a média přizpůsobená prostředí a fyzické rozměry se správnou metodou těsnění. Zbytek tohoto článku rozvíjí každý z nich pomocí čísel, která můžete použít přímo.
Co vlastně primární filtr dělá
Umístění ve filtračním vlaku
Standardní komerční vzduchotechnická jednotka používá odstupňovanou sekvenci: primární filtr → středně účinný filtr → vysoce účinný nebo HEPA filtr. Každý stupeň odstraňuje rozsah částic, se kterými pracuje nejekonomičtěji, a zbytek předává dalšímu. Umístění HEPA filtru přímo do surového venkovního vzduchu by jej během týdnů zatížilo vlákny, hmyzem, pylem a pískem, což by plýtvalo médiem určeným pro submikronové částice.
Zachycovací mechanismy při práci
- Zachycení – částice sledující proudění vzduchu prochází v rámci jednoho poloměru částice vlákna a dotýká se ho. Dominantní pro částice 1–10 µm.
- Inerciální dopad – těžší částice nemohou následovat vzduch, protože se ohýbá kolem vlákna a sráží se s ním. Dominantní nad 1 µm a silnější při vyšší čelní rychlosti.
- Prosévání – částice fyzicky větší než mezera mezi vlákny nemohou projít. Zvládá vlákna, vlákna, vlasy a hmyz.
- Gravitační usazování – hrubé těžké částice vypadávají v zónách s nízkou rychlostí před médiem.
Vzhledem k tomu, že dopad a zachycení se při zvětšování částic zesilují, primární filtry jsou nejúčinnější právě na částice, které by nejvíce poškodily cívky a ventilátory.
Zapojené částice
| Běžné nečistoty ve vzduchu podle velikosti a stupně filtrace, který je běžně zachycuje. | ||
| Kontaminant | Typická velikost | Zachyceno primárně By |
| Hmyz, listí, vlákna | > 100 um | Primární filtr |
| Textilní vlákna, vlasy | 30–200 µm | Primární filtr |
| Pyl | 10–100 µm | Primární filtr |
| Usazený prach, písek | 5–50 µm | Primární filtr |
| Spory plísní | 2–20 µm | Primární a střední filtry |
| Jemný atmosférický prach (PM2,5) | 0,3–2,5 µm | Střední a vysoce účinné filtry |
| Kouř ze spalování, bakterie | 0,01–1 µm | HEPA |
Proč se primární filtrace vyplatí
Ochrana cívek a přenosu tepla
Rozteč žeber na typické chladicí spirále je 1,8 až 3,2 mm. Prach tyto mezery rychle přemostí v nefiltrovaném vzduchu a nanesená vrstva působí jako tepelná izolace a zároveň omezuje proudění vzduchu. Terénní studie znečištěných výměníků trvale ukazují ztráty přenosu tepla 15–25 % a snížení proudění vzduchu o 10–20 %. Protože chladič nebo tepelné čerpadlo musí potom běžet déle, aby pokryly stejné zatížení, čistý výměník udržovaný dobrou předfiltrací se běžně promítá do o 5–15 % nižší spotřeby energie HVAC.
Prodloužení životnosti filtru po proudu
HEPA filtr může stát 15 až 40krát více než primární filtr se stejnou oblastí obličeje. Zatížení hrubým prachem je nejdražší možný způsob odstranění žmolků. Se správně specifikovaným primárním stupněm se životnost následného filtru prodlouží 2 až 5krát a aritmetika je rozhodující: výměna čtyř předfiltrů ročně při nízkých nákladech, aby se zabránilo jedné předčasné výměně HEPA, je přímou výhrou.
Udržování ventilátorů a potrubí v čistotě
Prach hromadící se na lopatkách odstředivého ventilátoru nevyváženost oběžného kola, zvyšuje vibrace a zatížení ložisek a snižuje aerodynamickou účinnost. Usazování prachu v potrubí poskytuje substrát pro mikrobiální růst a případně vyžaduje mechanické čištění, které může stát výměnu filtru více než několik let. Dobře udržovaný primární stupeň je nejlevnější dostupný program hygieny potrubí.
Podpora cílů kvality vnitřního ovzduší
Primární filtry samy o sobě nedodávají vzduch do čistých prostor nebo nemocničních prostor, ale díky nim je dosažitelný a udržitelný. V systémech, kde konečná fáze nese odpovědnost za kvalitu vnitřního ovzduší, předfiltr zaručuje, že konečná fáze pracuje v rámci svého projektovaného zatížení, spíše než aby bojovala s prachovou zátěží, kterou nikdy nebylo zamýšleno.
Srovnání odpracovaných nákladů
| Ilustrativní roční srovnání pro jednu 10 000 m³/h vzduchotechnickou jednotku s a bez vyhrazeného primárního stupně. | ||
| Položka | Bez primárního stupně | S primární fází |
| Střední výměna filtru za rok | 3–4 | 1 |
| Primární filtr changes per year | — | 3–4 |
| Interval čištění cívky | Roční | Každých 3–5 let |
| Průměrný přenos tepla spirálou | Zhoršuje se 15–25 % | Blízko designu |
| Relativní náklady na filtraci | Základní 100 % | 40–60 % |
Čtení hodnocení účinnosti
EN 779 / ISO 16890 Hrubé třídy
Primární filtry jsou hodnoceny podle zachycování – procenta syntetického zkušebního prachu zachyceného podle hmotnosti – spíše než podle frakční účinnosti na jemných částicích. Podle starší normy EN 779 se jedná o třídy G1–G4; pod ISO 16890 se zobrazí jako ISO Coarse xx%.
| Třídy hrubých filtrů s přibližnými ekvivalenty a typickými hodnotami poklesu tlaku. | ||||
| Třída EN 779 | Zatčení | Přibl. MERV | Počáteční Δp | Typické použití |
| G1 | < 65 % | 1–3 | 10–25 Pa | Pouze prověřování zařízení |
| G2 | 65–80 % | 4–5 | 20–35 Pa | Lehká reklama, zpětný vzduch |
| G3 | 80–90 % | 6–7 | 25–50 Pa | Nejběžnější obecný předfiltr |
| G4 | > 90 % | 7–8 | 30–60 Pa | Předfiltr před F7–F9 nebo HEPA |
Pro velkou většinu komerčních budov je G4 / MERV 8 rozumným výchozím nastavením: odstraňuje téměř veškeré hmotné zatížení, na kterém záleží, a zároveň přidává malý odpor.
Proč jsou zatčení a částečná efektivita různé otázky
Filtr může vykazovat 90% zachycení hmotnosti a přesto projde většinu částic podle počtu, protože hrubé částice nesou téměř veškerou hmotu, zatímco jemné částice nesou téměř celý počet. Toto je rys stupňovité konstrukce, nikoli nedostatek – primární filtr je měřen vůči hmotě, kterou musí zachytit, a výstupní stupeň je měřen vůči jemné frakci, kterou musí rozlišit.
První kritérium výběru: proudění vzduchu a rychlost obličeje
Face velocity je jediný parametr, který nejčastěji odděluje filtr, který funguje jako katalogizovaný, od filtru, který ne.
Obličejová rychlost (m/s) = proudění vzduchu (m³/s) ÷ plocha filtru (m²)
Pokyny pro návrh podle typu média:
- Panelové a skládané primární filtry: 2,0–2,5 m/s, přičemž 2,5 m/s je řešeno jako praktický strop.
- Omyvatelná kovová síťovina: až 3,0 m/s, protože tuhé médium toleruje vyšší rychlost.
- Role syntetického média: 1,5–2,5 m/v závislosti na tloušťce a tloušťce.
Zpracovaný příklad
Jednotka AHU zvládne 10 000 m³/h = 2,78 m³/s. Cílení 2,0 m/s dává požadovanou plochu čela 2,78 ÷ 2,0 = 1,39 m². Při použití standardních panelů 592 × 592 mm (každý 0,35 m²) to znamená čtyři panely – řada 2 × 2. Určení pouze dvou panelů by stlačilo čelní rychlost na 4,0 m/s, tedy hodně mimo návrhové okno.
Plocha záhybů jako skrytá proměnná
Dva filtry s identickými plochami 592 × 592 mm se mohou značně lišit v oblasti média. Plochý panel nabízí asi 0,35 m²; hluboce skládaný 100 mm filtr může nabídnout 2 až 4 m² média ve stejném otvoru. Protože rychlost média úměrně klesá, verze s hlubokým plisem zadrží při srovnatelném odporu několikanásobek prachu. Při porovnávání produktů porovnejte efektivní plochu média, nikoli rozměry plochy.
Druhé kritérium výběru: Pokles tlaku a kapacita zadržování prachu
Nastavení počátečního a konečného odporu
Počáteční tlaková ztráta čistého primárního filtru by měla sedět v pásmu 25–50 Pa při jmenovitém průtoku. Doporučený bod výměny – konečný odpor – je obvykle dvojnásobek počáteční hodnoty nebo 150–250 Pa, podle toho, co nastane dříve. Provoz za tímto bodem produkuje prudce rostoucí energii ventilátoru pro klesající návratnost.
Energetická aritmetika
Výkon ventilátoru se mění přímo tlakem:
Výkon ventilátoru (kW) = průtok vzduchu (m³/s) × tlaková ztráta (Pa) ÷ (1 000 × účinnost ventilátoru)
U výše uvedené jednotky 10 000 m³/h při 65% účinnosti ventilátoru stojí každých 100 Pa přidaného odporu zhruba 0,43 kW. Při nepřetržitém provozu to znamená přibližně 3 750 kWh za rok – často více než celý roční rozpočet filtru. Volba média s nízkým odporem s velkorysou plochou záhybů je proto rozhodnutím o energii stejně jako rozhodnutí o filtraci.
Kapacita zadržování prachu
Kapacita zadržování prachu (DHC) je hmotnost zkušebního prachu zadrženého, když filtr dosáhne konečného odporu, vyjádřený v gramech. Typické hodnoty pro prvek 592 × 592 mm:
| Orientační kapacita zadržování prachu a životnost díky konstrukci primárního filtru na základě standardního prvku 592 × 592 mm. | |||
| Stavebnictví | Oblast médií | Kapacita zadržování prachu | Typická životnost |
| Plochý syntetický panel | 0,35 m² | 80–150 g | 1–2 měsíce |
| Plisovaný panel, 46 mm | 1,0–1,5 m² | 250–400 g | 3–4 měsíce |
| Plisovaný panel, 100 mm | 2,5–4,0 m² | 500–900 g | 6–12 měsíců |
| Kapsa / taška, G4 | 3,0–5,0 m² | 700–1 200 g | 6–12 měsíců |
| Omyvatelná kovová síťovina | 0,35 m² (multi-layer) | 100–200 g na cyklus | Perte měsíčně, 5–10 let |
Praktický závěr: porovnejte filtry podle ceny za gram zachyceného prachu, nikoli podle jednotkové kupní ceny. Hluboce plisovaný prvek za dvojnásobnou cenu, který vydrží třikrát déle a zvyšuje odolnost, je levnější volbou na každé ose.
Třetí kritérium výběru: Konstrukce média a rámu
Možnosti médií
- Syntetická polyesterová netkaná textilie – hlavní výběr. Odolné proti vlhkosti, rozměrově stálé, dostupné v konstrukcích s odstupňovanou hustotou, kde se hustota vláken zvyšuje směrem k po proudu pro postupné hloubkové zatížení.
- Polypropylen meltblown – jemná vlákna, nízká plošná hmotnost, dobrá účinnost při nízké odolnosti; často elektrostaticky nabité, aby se zvýšilo zachycení středně velkých částic.
- Skleněné vlákno – odolnost vůči vysokým teplotám, vhodné pro proudy horkého vzduchu a průmyslové provozy.
- Hliníková nebo nerezová síťovina – omyvatelná a opakovaně použitelná, ideální pro kuchyňské odsávání, vzduch nasycený mastnotou a sání s vysokou vlhkostí.
- Netkaná textilie s aktivním uhlím – přidává kontrolu plynu a zápachu tam, kde je sání blízko vozovky, nakládací rampy nebo výfukového komínu.
Možnosti rámu
| Materiály rámu pro primární filtry a podmínky, pro které každý vyhovuje nejlépe. | |||
| Materiál rámu | Teplotní limit | Tolerance vlhkosti | Nejlepší aplikace |
| Karton / kraft | 60 °C | Až ~80% RH | Suchý vnitřní vratný vzduch, jednorázové použití |
| Pozinkovaná ocel | 120 °C | Vysoká | Venkovní přívody vzduchu, všeobecná povinnost AHU |
| hliník | 120 °C | Vysoká | Omyvatelné jednotky, instalace citlivé na váhu |
| Nerezová ocel | 250 °C | Velmi vysoká | Kuchyně, laboratoře, čisté prostory, pobřežní místa |
| ABS / umělý plast | 70 °C | Vysoká | Obytné a lehké komerční jednotky |
Požární hodnocení
Filtry instalované v komerčních vzduchotechnických systémech by měly splňovat UL 900 třída 1/třída 2 nebo ekvivalentní klasifikaci EN 13501-1 vyžadovanou místními předpisy. Potvrďte certifikaci v datovém listu produktu, spíše než ji odvozujte z typu média.
Kritérium výběru čtyři: Odpovídající prostředí
| Doporučená specifikace primárního filtru podle typu budovy a okolních prachových podmínek. | |||
| Životní prostředí | Doporučená třída | Preferovaná konstrukce | Interval změny |
| Kancelář, čistý městský vzduch | G4 / MERV 8 | Plisovaný syntetický panel | 3–6 měsíců |
| Nemocnice / laboratoř | Předstupeň G4 | Kovový rám, těsnění | 2–3 měsíce |
| Průmyslová, vysoká prašnost | G4 hluboký záhyb nebo kapsa | hloubka 100 mm, ocelový rám | 1–2 měsíce |
| Komerční kuchyně | Síť G2–G3 | Omyvatelná nerezová přepážka | Mytí týdně |
| Pobřežní / vysoká vlhkost | G4 | Syntetický rám odolný proti vlhkosti, kovový rám | 3–4 měsíce |
| Datové centrum | G4 / MERV 8 | Nízký Δp hluboký záhyb | 6–12 měsíců |
| V blízkosti staveniště | G3 G4 v sérii | Dvoustupňová hrubá banka | 2–6 týdnů |
Tam, kde venkovní PM10 pravidelně překračuje 150 µg/m³, dvoustupňové hrubé uspořádání – omyvatelné síto před jednorázovým G4 – obvykle poskytuje nejnižší celkové náklady, protože síto absorbuje největší zatížení a jednoduše se opláchne.
Kritérium výběru 5: Rozměry, těsnění a instalace
Standardní velikosti
Metrické moduly AHU jsou vyráběny s nominálními otvory 592 × 592 mm a 592 × 287 mm s hloubkami 21, 46, 96 a 100 mm. Systémy Imperial používají rozměry 24" × 24", 24" × 12" a 20" × 25" s hloubkami 1", 2" a 4". Zůstanete-li u standardních velikostí, výměny budou dostupné z regálu a zabrání se prodlevě a prémii vlastních prvků.
Únik obtoku je rozhodující detail
Vzduch jde cestou nejmenšího odporu, takže jakákoli mezera kolem rámu nese neúměrné proudění. Mezera 3 mm kolem filtru 592 × 592 mm umožňuje řádově 5–10 % celkového průtoku vzduchu obtékat médium a tento obtokový vzduch přenáší plnou prachovou zátěž přímo do cívky. Každý procentní bod jmenovité účinnosti je irelevantní, pokud těsnění selže. Praktická opatření:
- Specifikujte filtry se souvislým těsněním s uzavřenými buňkami na přední nebo dolní straně.
- Použijte pružinové spony nebo přídržné rámy cam-lock, které rovnoměrně stlačují těsnění.
- Při každé výměně ověřte, že jsou kolejnice a rám rovné a nepoškozené.
- Zkontrolujte šipky směru proudění vzduchu – skládaná média instalovaná dozadu ztrácí významnou část své kapacity.
Přístupové a servisní povolení
Před bankou ponechte alespoň hloubku filtru plus 300 mm volného prostoru pro vyjmutí. Filtry, které jsou obtížně dostupné, se mění pozdě, což podkopává celou strategii bez ohledu na to, jak dobře byl prvek specifikován.
Strategie monitorování a náhrady
Měřte, nehádejte
Nainstalujte diferenční tlakoměr nebo vysílač na každou sadu filtrů s rozsahem 0–500 Pa a označenou nastavenou hodnotou alarmu. Vizuální kontrola je nespolehlivým indikátorem: filtr může vypadat šedě a stále má většinu své kapacity, nebo může vypadat přijatelně, když nese jemný prach hluboko v médiu.
Doporučená praxe
- Zaznamenejte čistý filtr Δp při uvedení do provozu jako výchozí hodnotu pro každé budoucí srovnání.
- Vyměňte, když Δp dosáhne dvojnásobku počáteční hodnoty nebo 200 Pa, podle toho, co nastane dříve.
- Měsíčně zaznamenávat údaje pro sestavení křivky zatížení; strmější křivka signalizuje změnu okolních podmínek, která stojí za prozkoumání.
- Vyměňte primární stupeň podle jeho vlastního plánu a načasujte následné změny tak, aby se shodovaly s novým předfiltrem.
- Filtry naplněné sáčkem při vyjímání, aby se zachycený prach nedostal zpět do provozní místnosti.
Celkové náklady na vlastnictví
Vyhodnoťte kandidáty na úplném obrázku, nikoli na řádku faktury:
Roční náklady = (cena filtru × změny za rok) pracovní energie z průměrného podílu Δp nákladů na čištění filtru a výměníku
Ve většině soustav s nepřetržitým provozem představuje energie připadající na pokles tlaku 60–80 % nákladů na životnost primárního filtru, přičemž pořizovací cena tvoří menšinový podíl. Tento jediný poměr by měl specifikovat více než jakákoli jiná úvaha.
Kontrolní seznam pro praktický výběr
- Potvrďte návrhový průtok vzduchu v m³/h a převeďte na m³/s.
- Vydělte cílovou čelní rychlostí 0–2,5 m/, abyste získali požadovanou oblast tváře, poté nastavte rozložení banky.
- Vyberte třídu účinnosti z tabulky prostředí — G4 / MERV 8, pokud podmínky netvrdí jinak.
- Vyberte si nejhlubší záhyb, který kryt akceptuje, abyste maximalizovali plochu média a kapacitu zadržování prachu.
- Ověřte, že počáteční Δp je nižší než 50 Paat skutečného projektovaného průtoku, nikoli referenčního průtoku z katalogu.
- Přizpůsobte rám a médium teplotě, vlhkosti a jakémukoli vystavení mastnotám nebo chemikáliím.
- Potvrďte požární klasifikaci požadovanou místním předpisem.
- Specifikujte těsnění a pozitivní přídržný rám, abyste odstranili obtok.
- Namontujte diferenční tlakoměr a zaznamenejte čistou základní čáru při předání.
- Spočítejte si roční náklady včetně energie před porovnáním cenových nabídek.










